Pierwsze prace w kościele po jego przejęciu przez Parafię polegały na jego adaptacji dla potrzeb kultu religijnego. Polegały one na tym, że należało zbić zmurszałe tynki, ułożyć tymczasową posadzkę, uprzątnąć wnętrze kościoła, ustawić ołtarz.

Program renowacji kościoła został ustalony według projektu pracowni projektowej Magat S.C. Marek, Jerzy i Stanisław Wojdon z Wrocławia. Obejmował on:

1. Wzmocnienie wiązarów więźby dachowej
2. Naprawę pokrycia dachowego
3. Wykonanie podłogi na strychu
4. Impregnację więźby dachowej i stropu
5. Skotwienie kolumnady ze ścianami
6. Skotwienie ścian
7. Naprawę uszkodzeń belek stropowych balkonów
8. Naprawę schodów, drzwi i okien
9. Zbicie tynków i tynkowanie wnętrza kościoła
10. Naprawę posadzki
11. Wykonanie instalacji elektrycznej, gazowej, wodnej, cieplnej i odgromowej
12. Wykonanie wzmocnienia konstrukcji i pełnego remontu wieży kościoła

Wysiłkiem przede wszystkim parafian (ok. 90%), przy wsparciu środków z UM Strzegom, Funduszu Kościelnego, organizacji Kirche im Not, Urzędu Marszałkowskiego w/w prace zostały wykonane w ciągu 7 lat. Pozostaje wciąż do wykonania wiele prac w zakresie wystroju wnętrza, wymiana ławek na nowe, dokończenie ołtarza.
Pierwszą siedzibą ks. Proboszcza była gościnnie plebania parafii św. św. Piotra i Pawła w Strzegomiu. W roku 1999 rozpoczęła się budowa nowej plebanii przy kościele Najśw. Zbawiciela. Budowa trwała 2 lata i obecnie służy jako plebania tutejszej parafii.